System wentylacji i klimatyzacji dla hal logistycznych

System wentylacji i klimatyzacji dla hal logistycznych

Jeśli chodzi o projektowanie systemów wentylacji i klimatyzacji dla hal logistycznych, zawsze obowiązują podstawowe zasady mechaniki przepływu - niezależnie od konkretnych wymagań dotyczących temperatury w hali.

  • Blog
  • Klient końcowy - Inwestor
Zasady te mają wpływ na planowanie, instalację i ostatecznie koszty (operacyjne i inne) technologii wentylacji. Dla przykładu, ważne jest, aby dążyć do pionowego gradientu temperatury, który zminimalizuje straty ciepła poprzez utrzymanie wzrostu temperatury na jak najniższym poziomie, szczególnie w górnej części hali. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest utrzymanie maksymalnej cyrkulacji powietrza w korytarzach. Warunki przepływu zostaną zoptymalizowane, na przykład, poprzez zastosowanie siatkowych systemów regałów, które są przepuszczalne i mają dużą szczelinę między nimi a podłogą.

Advantages of torsion air distributors

Specyficzne właściwości przepływu skrętnych rozdzielaczy powietrza - w tym opatentowany Air-Injector firmy Hoval - zapewniają, że powietrze wewnątrz hal logistycznych jest rozprowadzane dokładnie tak, jak jest to wymagane.

W trybie ogrzewania z rozdzielacza emitowany jest z dużą prędkością silnie skoncentrowany strumień powietrza, a wokół kolumny powietrznej powstaje podciśnienie. W rezultacie powietrze z otoczenia przemieszcza się z obszaru sufitu i, w mniejszym stopniu, z górnych półek w kierunku strumienia powietrza. Wraz ze wzrostem głębokości penetracji, strumień powietrza zwalnia, otaczające podciśnienie maleje, a powietrze z otoczenia jest indukowane. Następnie strumień dociera do dolnych półek.

Aby strumień mógł efektywnie przepływać do kolejnych półek, pomiędzy podłogą a regałem należy pozostawić przestrzeń od 0,2 do 0,3 metra (m). Ulepszona dystrybucja powietrza umożliwia optymalizację przepływu nawet w trzech korytarzach za pomocą szeregu kanałów powietrznych. (Patrz Rys. 1: Przepływ powietrza przez korytarze).
Rzędy półek ograniczają rotacyjnie symetryczny przepływ skrętnych dystrybutorów powietrza. Przody rzędów półek działają jak ściany, jeśli chodzi o przepływ powietrza, powodując powstawanie strumieni przyściennych. Mają one większy zasięg niż dysze otwarte i większą wysokość montażu niż w przypadku swobodnego przepływu. Wysokość ta może wynosić do 1,5 m.

Rys. 1: Przepływ powietrza przez korytarze: powietrze nawiewane pionowo z góry pozwala uzyskać niskie gradienty temperatury na całej wysokości. W hali o wysokości od ośmiu do dwudziestu metrów wartości te wynoszą zazwyczaj od 0,15 do 0,25 Kelvina.

Przestrzeganie ustawionych temperatur

Jeśli przechowywane towary nie mają żadnych szczególnych wymagań temperaturowych, idealna temperatura w pomieszczeniu wynosi zazwyczaj od temperatury niezamarzania do 16 stopni Celsjusza. Temperaturę około ośmiu stopni Celsjusza można uznać za niezamarzającą (w przypadku korzystania z systemów sterowanych wodą, bez glikolu i temperatury przełączania wynoszącej pięć stopni Celsjusza na statystyce mrozu). Poszczególne jednostki wentylacyjne są następnie obsługiwane z mocą cieplną wynikającą z maksymalnej możliwej różnicy temperatur przy ustalonej wysokości montażu i prądzie objętościowym. System sterowania on-off to wszystko, czego potrzeba, aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu bez mrozu i wystarczy zainstalować tylko kilka urządzeń.

Maksymalne dopuszczalne temperatury (górny limit temperatury)

Dotyczy to na przykład przechowywania żywności lub produktów farmaceutycznych i zwykle wynosi poniżej 25 stopni Celsjusza. W przypadku bezpośredniego zastosowania na górnych półkach, temperatura powietrza nawiewanego w trybie ogrzewania nie może przekraczać górnego limitu temperatury. Pozwala to tylko na niewielki zakres temperatur, a co za tym idzie, niską moc grzewczą, co oznacza, że do utrzymania temperatury należy zainstalować stosunkowo dużą liczbę jednostek wentylacyjnych.
W tym miejscu pojawiają się skrętne rozdzielacze powietrza, które zwiększają zakres temperatur i moc grzewczą. W trybie ogrzewania przepływ powietrza jest silnie skoncentrowany i nie ma potrzeby doprowadzania powietrza bezpośrednio do górnych półek. W rezultacie powietrze nawiewane może mieć temperaturę o około trzy stopnie Kelvina (K) wyższą niż wymagana górna temperatura graniczna. Wymagana moc cieplna może być wtedy osiągnięta przy użyciu mniejszej liczby jednostek, co zmniejsza początkową inwestycję i bieżące koszty operacyjne - i oczywiście jest to również dobra wiadomość dla środowiska.
W miesiącach letnich ustawione limity temperatury mogą być utrzymywane za pomocą recyrkulacji lub jednostek powietrza zewnętrznego. Powietrze z zewnątrz może być wykorzystywane do bezpośredniego i/lub pośredniego chłodzenia. Zautomatyzowane sterowanie systemem jest wysoce zalecane w celu ścisłego przestrzegania tych limitów temperatury.

Jeśli konieczne jest przestrzeganie dolnego i górnego limitu temperatury, kluczowy jest pionowy gradient temperatury. Jeśli na przykład towary muszą być przechowywane w temperaturze od 18 do 21 stopni Celsjusza (3 K), wysokość hali nie może przekraczać 12 m przy gradiencie 0,25 K/m.

Scentralizowane i zdecentralizowane dostawy mediów

Dostarczanie czynników grzewczych i chłodzących może być scentralizowane lub zdecentralizowane dla jednostek powietrza obiegowego i zewnętrznego. W przypadku hal logistycznych najlepszym rozwiązaniem są rozwiązania zdecentralizowane. Ich wdrożenie z recyrkulacją i/lub jednostkami powietrza zewnętrznego, wyposażonymi w odwracalne pompy ciepła, jest znacznie mniej kosztowne niż scentralizowane zasilanie składające się z systemu kotła, agregatu wody lodowej i powiązanego układu hydraulicznego. Ponieważ systemy zdecentralizowane nie wymagają pomieszczeń grzewczych, zachowana zostaje również cenna przestrzeń magazynowa. Kolejną zaletą zdecentralizowanych systemów ogrzewania i wentylacji jest to, że z konstrukcyjnego punktu widzenia poszczególne mniejsze obciążenia punktowe są łatwiejsze do zintegrowania z konstrukcją hali niż duże obciążenia indywidualne.

Powietrze nawiewane i stężenie zanieczyszczeń

Jeśli w hali używane są wózki widłowe z silnikiem wysokoprężnym, obowiązują dodatkowe przepisy techniczne specyficzne dla danego kraju. Aby uniknąć przekroczenia dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń, w razie potrzeby należy odpowiednio dostosować przepływ powietrza nawiewanego.
Nowoczesne elektryczne wózki widłowe są zasilane bateriami litowo-jonowymi. Podczas ich ładowania nie wydziela się wodór, co daje im przewagę nad standardowymi akumulatorami kwasowo-ołowiowymi. Oznacza to również, że ich stacje ładowania nie muszą być zgodne z dyrektywą ATEX dotyczącą ochrony przeciwwybuchowej i zapobiegania wybuchom oraz nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych środków wentylacyjnych. Jeśli używane są systemy transportu półkowego, ciepło uwalniane przez systemy musi być brane pod uwagę przy obliczaniu obciążenia chłodniczego.

Bądź na bieżąco z naszym newsletterem!

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać więcej ekskluzywnych treści, takich jak ta, zanim zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej. Bądź pierwszym, który otrzyma spostrzeżenia, aktualizacje i cenne informacje dostarczane prosto do skrzynki odbiorczej. Nie przegap okazji - dołącz do naszej społeczności już dziś.