Czy wiesz, że utrzymywanie nieodpowiedniej temperatury wody może prowadzić do rozwoju bakterii Legionella?

Czy wiesz, że utrzymywanie nieodpowiedniej temperatury wody może prowadzić do rozwoju bakterii Legionella?

Jeśli masz własny system grzewczy, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak radzić sobie z bakteriami Legionella.

  • Blog
  • Klient końcowy - Inwestor

Niewłaściwy mikroklimat z niedostateczną filtracją powietrza może sprzyjać rozwojowi ogromnej ilości zanieczyszczeń, w tym grupy Legionella. Mogą się one namnażać i powodować wiele problemów zdrowotnych.

Co to jest Legionella?

Nawet niewielka objętość wody może stać się odpowiednim środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów. Jednym z mikroorganizmów zamieszkujących sztuczne środowiska wodne i tereny podmokłe jest słynna bakteria "Legionella pneumophila". Można go również znaleźć w wodach śródlądowych, zarówno w morzach, jak i w wilgotnej glebie, mchu, trocinach, a nawet w systemach zaopatrzenia w wodę budynków. Bakterie Legionella zostały odkryte w 1976 roku w związku z nietypowym przypadkiem zapalenia płuc, które dotknęło weteranów Legionu Amerykańskiego, którzy przebywali w hotelu w Filadelfii. Media nazwały to "chorobą legionistów", a patogen był nienazwany Legionella pneumophila.

Bakteria Legionella w instalacjach wodnych

Sztuczne środowiska, w których namnażają się te bakterie to: lodówki, klimatyzatory, systemy ciepłej wody użytkowej, grzejniki i zbiorniki wody oraz aparatura medyczna, której powierzchnie mają kontakt z wodą. Ich rozwojowi sprzyja nieodpowiednia jakość wody w systemach wodnych, niewłaściwa eksploatacja i niewystarczający nadzór sanitarny nad urządzeniami i systemami.

Drawing 1. A 3D visualization of Legionella pneumophila

Jak rozmnaża się bakteria Legionella?

Najczęstszymi źródłami zanieczyszczeń są ciepła woda użytkowa i systemy klimatyzacyjne. Zakażenie bakterią Legionella następuje bezpośrednio poprzez spożycie skażonej wody. Po dostaniu się do organizmu powoduje nietypowe zapalenie płuc i wysoką gorączkę, której mogą towarzyszyć silne bóle głowy, dreszcze i trudności w oddychaniu.

Bakteria rozprzestrzenia się w zakresie temperatur 20-50°C, ale optymalna temperatura do jej rozwoju to 38°C. Nie namnaża się w temperaturach powyżej 50°C, a aby mogła ulec zniszczeniu w środowisku wodnym – temperatura wody musi być wyższa niż 70°C.

Rozwój bakterii Legionella w domowych instalacjach ciepłej wody jest wspomagany przez obecność biofilmów i osadów mechanicznych, w których żyją również inne bakterie. Jest to szczególnie ważne w przypadku nieprawidłowo zaprojektowanych systemów, które nie mają cyrkulacji lub są przewymiarowane, co powoduje chwilową stagnację w ruchu wody, a także mają tak zwane "martwe strefy".

Jak radzić sobie z Legionellą?

Bakterie Legionella, które są obecne w systemach, mogą zostać zniszczone metodą chemiczną lub termiczną. W czystych systemach, w których nie ma biofilmów, bakteria nie namnaża się tak szybko, a co za tym idzie, odczuwalna jest potrzeba odpowiedniego zaprojektowania i wykonania instalacji ciepłej wody użytkowej. Rozprzestrzenianiu się bakterii w instalacjach wodociągowych można zapobiec, stosując odpowiednie rozwiązania techniczne:

  • Temperatura wody użytkowej przekracza 55°C

  • Woda musi być okresowo podgrzewana do temperatury 70-80 °C w celu przeprowadzenia dezynfekcji termicznej.

  • Użyj systemu recyrkulacji ciepłej wody użytkowej.

  • Do usuwania nieprawidłowych lub niekompletnych izolacji termicznych i zastępowania ich nowymi, o odpowiedniej grubości, niskiej przewodności cieplnej, która nie przepuszcza wilgoci i nie ma zaburzonej struktury

  • Rury z ciepłą wodą należy okresowo dezynfekować.

  • System musi być zrównoważony w taki sposób, aby unikać obszarów o zbyt niskich prędkościach wody, które stanowią zagrożenie niższymi temperaturami lub stojącą wodą.

  • Tak zwane "martwe strefy" muszą zostać usunięte, a jeśli nie jest to możliwe, woda w nich musi być okresowo podgrzewana powyżej 70 C.

  • Odpowiedni stan systemu musi być zapewniony i utrzymany z technicznego i sanitarnego punktu widzenia.

Większość przypadków Legionelli zarejestrowano w 2014 roku.

Z 6 941 zarejestrowanymi przypadkami, wskaźnik zachorowań na legionistów w Europie w 2014 r. wyniósł 13,5 przypadków na milion i jest najwyższy w historii. W latach 2009-2014 w 2014 r. w Vila de Xira niedaleko Lizbony w Portugalii wybuchła epidemia, która w dużej mierze przyczyniła się do wysokiej liczby zarejestrowanych przypadków Legionelli w 2014 r. Dalsze badania, takie jak analiza warunków pogodowych sprzyjających chorobie legionistów, wykazały przyczyny tego wzrostu.  We Francji, Niemczech, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii zarejestrowano 74 proc. przypadków. Listę ognisk choroby legionistów można znaleźć tutaj.

Jakie jest rozwiązanie?

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju bakterii Legionella, należy zadbać o odpowiednią temperaturę wody. W hotelach, na basenach, w spa i szpitalach czystość mikrobiologiczna ma ogromne znaczenie. Muszą istnieć niezawodne rozwiązania systemowe do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Odkryj wydajny i wydajny system podgrzewania ciepłej wody użytkowej Modul-Plus, w którym nie ma ryzyka rozwoju bakterii Legionella, a także stację produkcji ciepłej wody użytkowej TransTherm.

Bądź na bieżąco z naszym newsletterem!

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać więcej ekskluzywnych treści, takich jak ta, zanim zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej. Bądź pierwszym, który otrzyma spostrzeżenia, aktualizacje i cenne informacje dostarczane prosto do skrzynki odbiorczej. Nie przegap okazji - dołącz do naszej społeczności już dziś.