Pompa ciepła dla wysokich wydajności

Pompa ciepła dla wysokich wydajności

  • Blog
  • Klient końcowy - Inwestor

W ostatnich miesiącach odnotowano znaczne zainteresowanie zwiększeniem wykorzystania pomp ciepła w ramach polskiej strategii dekarbonizacji.

Znaczna część tego zainteresowania koncentrowała się na sektorze mieszkaniowym, ale wiele organizacji sektora publicznego i prywatnego również mogło skorzystać z tej technologii. Jednak w wielu przypadkach wydajność istniejących pomp ciepła była zbyt niska, aby zapewnić opłacalny stosunek kosztów do korzyści.

Teraz Hoval zajął się tą kwestią, wprowadzając na rynek gamę pomp ciepła powietrze/woda Belaria fit - do stosowania w konfiguracji autonomicznej, w kaskadzie do 16 jednostek lub jako część systemu hybrydowego. Mogą być również instalowane w istniejących systemach grzewczych. We wszystkich przypadkach te nowe jednostki zapewniają jednocześnie wydajne ogrzewanie, chłodzenie i produkcję ciepłej wody użytkowej (CWU).

Wysoka sprawność jest kluczem do spełnienia wymagań systemów o dużej mocy i wysokim udziale energii odnawialnej. Osiągnięto to dzięki zaawansowanej konstrukcji, która obejmuje technologię inwertera modulującego, umożliwiającą ciągłą regulację w zakresie 40-100% obciążenia, zapewniając optymalną efektywność energetyczną przez cały czas. Dodatkowo, hydrofilowa powłoka na lamelach parownika zapewnia niezmiennie wysoką wydajność i krótsze czasy odszraniania.

Dalszą wydajność uzyskuje się dzięki zastosowaniu czynnika chłodniczego R32, który ma wysoką objętościową wydajność chłodniczą i idealnie nadaje się do umiarkowanego klimatu Polski. Rezultatem jest wysoki sezonowy współczynnik efektywności energetycznej (SCOP/SEER) dla ogrzewania i chłodzenia. W związku z tym systemy Belaria fit są uważane za zrównoważone i kwalifikują się do dotacji.

Układy hybrydowe

Przewiduje się, że Belaria fit będzie szczególnie atrakcyjna do stosowania w systemach hybrydowych, gdzie może pokryć podstawowe obciążenie całego rocznego zapotrzebowania. Dodatkowy generator ciepła jest wtedy wykorzystywany tylko do zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania przy niskich temperaturach zewnętrznych i/lub zwiększonym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową.

Oprócz wyraźnych korzyści dla środowiska, systemy hybrydowe oferują:

  • Zwiększoną wydajność, ponieważ zalety źródeł energii pod względem mocy wyjściowej i poziomu temperatury mogą być wykorzystywane selektywnie.
  • Zwiększone bezpieczeństwo pracy dzięki redundancji generatorów ciepła i zmniejszonej zależności od konkretnego źródła energii.
  • Niższe koszty inwestycji w dodatkowe generatory ciepła.

Odwiedź naszą stronę produktu, aby uzyskać więcej informacji.

Bądź na bieżąco z naszym newsletterem!

Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać więcej ekskluzywnych treści, takich jak ta, zanim zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej. Bądź pierwszym, który otrzyma spostrzeżenia, aktualizacje i cenne informacje dostarczane prosto do skrzynki odbiorczej. Nie przegap okazji - dołącz do naszej społeczności już dziś.