5 powodów, dla których warto wybrać system hybrydowy
5 powodów, dla których warto wybrać system hybrydowy
Wybierając najlepszy system ogrzewania, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym specyfikacje techniczne, wydajność, koszty i wartość inwestycji. Kolejną kwestią jest wybór między gazem a energią elektryczną.
- Blog
- Klient końcowy - Inwestor
Poszukiwanie najlepszego systemu grzewczego zajmuje każdemu z nas dużo czasu. Sprawdzamy wszystkie możliwości, porównujemy parametry techniczne, efektywność, koszty, wartość inwestycji. Istnieje wiele czynników, które przechylają naszą decyzję w jedną lub drugą stronę. Najczęściej na wadze stawiamy wybór między gazem a prądem – kocioł gazowy czy pompa ciepła? Dwa skuteczne systemy, ale o różnych zaletach. Dobrą wiadomością jest to, że mamy teraz rozwiązanie, które pozwala uzyskać maksymalną wydajność z obu źródeł w jednym systemie, a jest to system hybrydowy z kondensacyjnym kotłem gazowym i pompą ciepła firmy Hoval.
1. Maksymalna wydajność w szerokim zakresie wydajności
Wspólna praca kotła gazowego i pompy ciepła pozwala nam na wykorzystanie najlepszych osiągów urządzeń w najlepszym momencie.
Pompa ciepła działa niezwykle wydajnie w przejściowych sezonach grzewczych, kiedy na zewnątrz jest zimno, ale temperatury nie są zbyt niskie, na przykład powyżej 5°C. Wówczas pompa ciepła pracuje w trybie łagodnym i o wysokim współczynniku sprawności COP, co zapewnia niskie zużycie energii elektrycznej. Gdy temperatura na zewnątrz znacznie spada i osiąga zakresy ujemne, czasem nawet powyżej -15°C, wówczas pompa ciepła pracuje z niższym współczynnikiem przemiany i często można osiągnąć przepływ 1:1 pomiędzy zużytą energią elektryczną a podaną mocą cieplną. Nie jest to tryb ekonomiczny, to tutaj kocioł gazowy może zapewnić nam oszczędność i wydajność. W porównaniu z pompą ciepła działa przy bardzo niskim zużyciu gazu w tym zimnym okresie roku i może pokryć szczytowe zapotrzebowanie budynku na ogrzewanie i ciepłą wodę.
2. Niskie koszty ogrzewania i ciepłej wody
Dzięki elastycznej sprawności między kotłem gazowym a pompą ciepła można zminimalizować koszty energii cieplnej. Korzystamy z tego źródła, które daje nam najmniejsze zużycie energii i znajduje to odzwierciedlenie w rachunkach za ciepło. Pompa ciepła Hoval Belaria fit i gazowy kocioł kondensacyjny Hoval UltraGas2 wykorzystują wspólny Układ sterowania TopTronic E. Dzięki temu inteligentnemu systemowi zapewniona jest pełna synchronizacja między dwoma systemami i jest to w pełni automatyczne. Wymagana jest tylko wstępna konfiguracja systemu przez technika serwisu Hoval, w której ustawiane są żądane wartości, a przełączanie między pompą ciepła a kotłem w różnych trybach i temperaturach zewnętrznych odbywa się automatycznie. W przeciwieństwie do ogrzewania, którego zużycie jest związane z temperaturami zarówno na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz niego, koszt podgrzania ciepłej wody użytkowej jest stały. Temperatura zimnej wody jest prawie stała około 10°C i musi zostać podgrzana do 45-60°C, zanim dotrze do konsumentów. Aby go podgrzać, można również użyć termopompy i kotła, oceniając dla każdego konkretnego przypadku, co będzie najbardziej wydajne i ekonomiczne. Możliwe, że latem pompa ciepła bardzo ekonomicznie podgrzewa wodę i łączy w sobie tryby CWU i chłodzenia, a zimą podgrzewanie ciepłej wody zapewnia kocioł. Jest to kolejna elastyczna aplikacja, która przyczynia się do obniżenia kosztów ogólnych.
Dzięki Belaria fit można zaplanować wydajne systemy z dużym udziałem energii odnawialnej. Jako system monowalentny możliwa jest moc do 1,4 MW. Biwalentne systemy hybrydowe mogą dostarczyć do 4 MW energii – w zależności od wymaganego współczynnika energii odnawialnej.
3. Patrz w przyszłość: inwestuj mądrze.
Inwestycja w system hybrydowy jest tego warta i może szybko się zwrócić. Jeśli posiadamy budynek o niezbędnej mocy grzewczej np. 200 kW, to aby zapewnić ekonomiczne ogrzewanie samą pompą ciepła, powinniśmy wybrać pompę ciepła, która zapewni 200 kW mocy grzewczej nawet w najchłodniejsze dni. Jeśli porównamy inwestycję w pompy ciepła i kocioł gazowy o tej samej mocy, zobaczymy, że koszt systemu pompy ciepła jest znacznie wyższy niż systemu gazowego kotła kondensacyjnego.
W tym celu rozwiązanie hybrydowe zapewnia rozsądną równowagę w inwestycji. Jeśli wybierzemy pompę ciepła Belariafit o mocy równej 50% wyliczonej wymaganej mocy cieplnej budynku (w naszym przypadku 100 kW), możemy zapewnić 80% rocznego zużycia ciepła. Dla pozostałych 20% efektywnym rozwiązaniem byłoby zbudowanie układu hybrydowego z kondensacyjnym kotłem gazowym UltraGas2, który zapewni szczytowe zapotrzebowanie na ciepło w chłodne dni. System z pompą ciepła powietrze-woda i kondensacyjnym kotłem gazowym spełniał wymagania dotyczące dużego udziału odnawialnych źródeł energii w systemach grzewczych. W ten sposób nawet duże ciepłownie mogą być realizowane w sposób ekonomiczny.
4. Wydłuża się żywotność obiektów
Gdy systemy pracują w najbardziej ekonomicznym trybie, ich cykl pracy ulega znacznemu skróceniu w skali roku, zapewnione są najlepsze warunki pracy, a to wydłuża ich żywotność. Oczywiście dodatkowo konieczne jest ich regularne serwisowanie i konserwacja.
5. Redundancja
Nawet najwyższej jakości sprzęt musi być profilaktycznie sprawdzany i serwisowany. Dobrze utrzymany sprzęt zawsze pracuje z lepszymi parametrami bez zmiany wydajności. Zarówno pompy ciepła, jak i kotły muszą być sprawdzane co najmniej raz w roku. Oznacza to, że na czas trwania profilaktyki nastąpi przerwa w ich pracy.
Gdy mamy system hybrydowy, taki jak system pomp ciepła Hoval Belariafit i kotły kondensacyjne Hoval UltraGas2, mamy również redundancję. Pompa ciepła może nadal pracować, podczas gdy serwisant serwisuje kocioł i odwrotnie. Ciągła praca jest czasami szczególnie ważna, na przykład w szpitalach, budynkach przemysłowych, halach sportowych i innych budynkach użyteczności publicznej i związanych z produkcją.
Bądź na bieżąco z naszym newsletterem!
Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać więcej ekskluzywnych treści, takich jak ta, zanim zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej. Bądź pierwszym, który otrzyma spostrzeżenia, aktualizacje i cenne informacje dostarczane prosto do skrzynki odbiorczej. Nie przegap okazji - dołącz do naszej społeczności już dziś.