Historia
Nawet Alpy zaczynały od małego. Podobnie jak pasmo górskie w sercu Europy, Hoval stał się mocno ugruntowaną jednostką: różnorodną, wybitną, niezwykłą. Spojrzenie wstecz ujawnia fascynującą historię. Widzimy mały warsztat obróbki metalu w Vaduz, przełomowe wynalazki i dalekosiężne decyzje.
Wszystko zaczęło się od wielofunkcyjnego pieca, który może być używany zarówno do gotowania, jak i ogrzewania. Po raz pierwszy Hoval urzeczywistnił swoją wizję: większa wydajność energetyczna w jednym połączonym systemie. Zainspirowany tym prostym, ale genialnym pomysłem, Hoval budował coraz bardziej wyrafinowane grzejniki dla różnych źródeł energii. Systemy wentylacji i chłodzenia wkrótce rozszerzyły gamę produktów. Dziś ta szeroka wiedza specjalistyczna dała początek inteligentnym rozwiązaniom systemowym zapewniającym przyjemny klimat w pomieszczeniach.
Wczesne lata budują fundamenty
1897:
Gustav Ospelt senior otwiera zakład obróbki metali w Vaduz w Księstwie Liechtenstein.
1932:
Gustav Ospelt uzyskuje zezwolenie na budowę systemów grzewczych.
1942:
Położono kamień węgielny: prosty piec daje początek systemowi centralnego ogrzewania. Gustav Ospelt patentuje swój pomysł, a EMPA (Szwajcarskie Federalne Laboratorium Materiałoznawstwa i Technologii) po raz pierwszy potwierdza jego wysoką wydajność w raporcie z testów.
1945:
Marka "Hoval" zostaje zarejestrowana. Nazwa oznacza konstrukcję urządzeń grzewczych Ospelt Vaduz Liechtenstein.
1946:
Pierwsza internacjonalizacja wraz z założeniem spółek w Austrii i Szwajcarii.
1953:
Pierwszy kocioł ze zintegrowanym zbiornikiem ciepłej wody, Hovaltherm, nazywany "rakietą", rewolucjonizuje europejski rynek kotłów.
1955:
Umowa licencyjna z firmą Friedrich Krupp na kotły stalowe generuje szybki wzrost i otwiera niemiecki rynek dla Hoval.
1957:
"Neugut" w strefie przemysłowej Vaduz. Od tego czasu jest to siedziba główna grupy firm Hoval.
1957-1967:
W tej dekadzie powstają firmy w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, a także podpisywane są dodatkowe korzystne umowy licencyjne.
Nowe technologie rewolucjonizują rynek
1960:
Pierwszy kompaktowy kocioł kombinowany z oddzielnymi komorami spalania dla paliw płynnych, gazowych i stałych jest gotowy do wprowadzenia na rynek - w ośmiu różnych wersjach.
1967:
Pierwszy wysokowydajny podgrzewacz wody, Modul-plus, do dziś gwarantuje najwyższy poziom komfortu ciepłej wody, doskonale sprawdzając się przy zmiennych wymaganiach szczytowych, spełniając jednocześnie najbardziej rygorystyczne specyfikacje dotyczące higieny wody.
Hoval świętuje kamień milowy: 100 000 kocioł opuszcza fabrykę w Vaduz. W całej Europie do tego czasu zbudowano już 350 000 kotłów Hoval.
1968:
Hoval otrzymuje swój pierwszy patent na powierzchnię grzewczą, zwaną "Fischgratrohr" lub "rurką z rybią ością", która osiąga ogromny wzrost wymiany ciepła, a tym samym wydajności. Pojawiają się kolejne patenty na powierzchnie grzewcze.
1970:
Rozszerzenie spektrum produktów o przemysłowe jednostki wentylacyjne i aluminiowe płytowe wymienniki ciepła do odzyskiwania energii w systemach klimatyzacji i wentylacji oraz w technologii przetwarzania.
1976:
Wprowadzenie zdecentralizowanego urządzenia do wentylacji hal przemysłowych z odzyskiem ciepła. Zastosowanie tego urządzenia zmniejsza zapotrzebowanie na energię grzewczą nawet o 60 procent.
1979:
Rejestracja patentu wyznaczającego trendy: samoczyszcząca się termolityczna powierzchnia grzewcza. Cała seria małych i średnich kotłów została nazwana na cześć osiągnięcia Hoval: ich nazwy kończą się na "Lyt".
1982:
Hoval rozpoczyna projekt rozwojowy z Ruhrgas Deutschland dla palników gazowych z premiksem. Palniki te gwarantują szczególnie niski poziom zanieczyszczeń podczas spalania. Nowy projekt wchodzi do produkcji seryjnej w 1986 roku pod nazwą Ultraclean.
1984:
Hoval opracowuje unikalny wirowy rozdzielacz powietrza, Air-Injector, dla jeszcze większej wydajności wentylacji i ogrzewania hal przemysłowych.
Koncentracja na wydajności i świadomości ekologicznej
1987:
Wraz z kotłem zgazowującym drewno, Hoval wprowadza technologię zgazowania biomasy. Trzystopniowa metoda spalania wkrótce staje się standardem rynkowym.
1993:
Badania nad najbardziej wydajną technologią kondensacji kończą się opatentowaniem Hoval aluFer, wymiennika ciepła ze zintegrowaną mikrostrukturą aluminiową. Efektywność energetyczna, oszczędność kosztów i długa żywotność to tylko niektóre z zalet całej generacji gazowych agregatów skraplających, które po raz pierwszy weszły do produkcji seryjnej w 1994 roku.
1994:
Opatentowana technologia pierwszej recyrkulacyjnej jednostki chłodzącej Hoval umożliwia ekonomiczne ogrzewanie i chłodzenie wysokich pomieszczeń za pomocą tylko jednego urządzenia.
1999:
Hoval wprowadza na rynek olejowy kocioł kondensacyjny MultiJet z rewolucyjną powierzchnią grzewczą. Jego technologia z wkładami strumieniowymi osiąga optymalne poziomy wymiany ciepła, co skutkuje doskonałą wydajnością, bardzo cichą pracą i wyjątkowo kompaktową konstrukcją.
2001:
Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii wkracza w nowy wymiar wraz z opracowaniem poziomego palnika rurowego do kotłów na pelety. Wydajny, kompaktowy, niezawodny i wygodny - te słowa opisują konwersję drewna na ciepło przez serię BioLyt.
2001-2004:
Hoval rozszerza swoją światową sieć sprzedaży o własne oddziały w Polsce, Czechach i na Słowacji.
2004:
Hoval opracowuje specjalną powłokę sorpcyjną do kół termicznych, która przenosi nie tylko ciepło, ale także wilgoć. Technologia ta zapewnia stały, przyjemny klimat w pomieszczeniach i doskonały komfort życia za pomocą systemów wentylacyjnych z kontrolą chłodzenia lub wilgotności, takich jak kontrolowany system wentylacji domowej HomeVent.
2005:
Po ponad 20 latach prowadzenia działalności w Chinach, Hoval zakłada swoją pierwszą spółkę handlową w Azji.
2006:
UltraOil, pierwsza jednostka kondensacji oleju oparta na wymienniku ciepła aluFer, wchodzi do produkcji seryjnej. Obecnie jest to bardzo udana grupa produktów, która generuje moc od 16 do 600 kilowatów.
Hoval wkracza na nowe obszary
2006-2008:
Najnowsze spółki handlowe Hoval otwierają swoje podwoje w Rumunii, Hiszpanii, Francji i Chorwacji.
2007:
Przyjazne dla środowiska chłodzenie z recyrkulacją bez czynnika chłodniczego, nie tylko zmniejszające zużycie wody, ale osiągające maksymalne poziomy wydajności adiabatycznej.
2008:
Hoval inwestuje w produkcję pomp ciepła z Wärmepumpen GmbH w Matrei (WPM), Wschodni Tyrol.
2010:
Hoval wprowadza nowy sektor biznesowy stacji przesyłu ciepła i elektrociepłowni.
2011:
Nowy design: Czerwony kolor i dynamiczne linie wyrażają pewność siebie.
Bułgaria i Singapur dołączają do międzynarodowych lokalizacji Hoval.
2013:
Hoval buduje w Vaduz linię produkcyjną do wytwarzania termicznego kolektora słonecznego UltraSol. Jego konstrukcja jest wyjątkowa: ledwo widoczny profil aluminiowy montuje płytki kolektora, a instalacja wygląda jednolicie na dachu.
2014:
Nowy oddział w Danii reprezentuje Hoval w Skandynawii.
Przejęcie szwedzkiej firmy Enventus AB wzmacnia działalność Hoval w zakresie odzyskiwania energii.
2015:
Hoval świętuje 70-lecie działalności.
Cyfryzacja nabiera tempa: Korzystając z nowo wprowadzonej platformy sterowania TopTronic E, szeroka gama generatorów ciepła Hoval może komunikować się online i dostosowywać swoje działanie do prognozy pogody.
2016:
Hoval wzmacnia swój dział ciepłownictwa/sieci ciepłowniczych i przejmuje niemiecką spółkę YADOS GmbH.
Hoval jest gotowy na cyfrową przyszłość
2018:
Rozwiązania Hoval zoptymalizowane dzięki cyfrowej sieci.
2020:
Hoval wykorzystuje najnowocześniejszą technologię i naturalne czynniki chłodnicze do obsługi pomp ciepła nowej generacji. Opatentowany wymiennik ciepła TurboFer trafia do produkcji seryjnej.
2021:
Hoval wprowadza platformę IoT HovalConnect i nową generację UltraGas 2 z opatentowanym wymiennikiem ciepła TurboFer.